اگر در طول بارداری و بعد از آن تغییراتی در موهای خود مشاهده کردید، نگران نباشید. ما در این مقاله راهکارهایی را برای سلامت موهای شما در طول بارداری گردآوری کرده ایم.

در دوران بارداری تغییرات زیادی در بدن زنان رخ می دهد. در دوران بارداری، ممکن است احساس کنید موهایتان ضخیم تر شده است. یا ممکن است ریزش مو به دلیل تغییرات در سطح هورمون بعد از بارداری را تجربه کنید. صرف نظر از تغییری که در مو ایجاد شده است، پس از مدتی باید به حالت قبلی خود بازگردد.

بارداری روی موها چه تأثیر می گذارد؟ برای اطلاع از تغییرات احتمالی مو در دوران بارداری و بعد از بارداری، ادامه مطلب را بخوانید.

چه تغییراتی در موها در دوران بارداری رخ می دهد؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم، فرد ممکن است در طول بارداری متوجه تغییراتی در بافت مو و رشد مو شود. طبق گفته کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان، تغییرات هورمونی که در دوران بارداری تجربه می‌شود، می‌تواند باعث رشد بیشتر مو و موهای بدن از حد معمول شود. برخی از افراد ممکن است در این دوره رشد مو را در مناطقی که معمولاً بدون مو هستند، از جمله صورت، سینه، شکم و بازوها تجربه کنند. همچنین ممکن است موها ضخیم تر شود.

یک فرد ممکن است در حدود هفته 15 بارداری متوجه شود که موهایش ضخیم تر به نظر می رسد. تک تک تارهای مو ضخیم نمی شوند، اما افزایش استروژن در دوران بارداری باعث می شود موها مدت بیشتری در مرحله رشد چرخه خود باقی بمانند. موهای فرد باید ظرف 6 ماه پس از زایمان به حالت اولیه خود برگردد. در برخی موارد ممکن است در دوران بارداری تار مو نازک تر و یا ریزش داشته باشند. این به دلیل کاهش استروژن است. کاهش استروژن می تواند در نتیجه شرایطی مانند عدم مصرف دیگر قرص های ضد بارداری خوراکی، عدم تعادل هورمونی، سقط جنین یا مرده زایی رخ دهد.

بعد از بارداری چطور؟

ممکن است فرد حدود 3 ماه پس از زایمان دچار مشکل ریزش مو شود. ریزش مو پس از زایمان که از به دلیل تغییر سطوح پروژسترون و استروژن در بدن رخ می دهد. همچنین ممکن است ریزش مو پس از زایمان بیش از حد باشد. پس از زایمان، سطح هورمون های بدن به سرعت کاهش می یابد و به سطح قبل از بارداری باز می گردد. این کاهش هورمون ها باعث می شود که مو به چرخه رشد قبلی خود بازگردد. اگرچه ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما این عوارض باید در عرض 3-6 ماه به طور کامل به صورت عادی برگردد.

آیا ریزش مو بعد از بارداری طبیعی است؟

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا ریزش مو پس از زایمان طبیعی و موقتی است. لازم به ذکر است که این ریزش مو واقعی نیست. معمولا مشکل ریزش در عرض 6 ماه پس از تولد به پایان می رسد و اکثر افراد در عرض یک سال می بینند که موهای خود به ضخامت طبیعی خود باز می گردند، البته این اتفاق می تواند زودتر نیز رخ دهد. از آنجایی که ریزش بیش از حد مو ممکن است ناشی از بیماری دیگری مانند کم کاری تیروئید باشد، اگر فکر می کنید که موهای شما در عرض یک سال به حالت اولیه خود بازنگشته است، با پزشک خود مشورت کنید.

برای داشتن موهای سالم در دوران بارداری و بعد از آن چه باید کرد؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، ریزش موی ناشی از بارداری موقتی است، بنابراین فرد نیازی به انجام هیچ اقدامی برای درمان آن ندارد. با این حال، نکات زیر را برای مراقبت از مو پس از زایمان توصیه می شود:

استفاده از شامپو و نرم کننده حجم دهنده

ماسک و کرم مو را به پوست سر نزنید. فقط بر روی ساقه مو استفاده کنید.

استفاده از شامپوی فرموله شده برای موهای نازک. به عنوان مثال، شامپو ضد ریزش مو بیوکسین با فرمول ترکیبی فوق العاده خود حاوی ویتامینهای  A، B1 ، B2 ، B5 ، B9 ، و حاوی مواد معدنی مس، روی، آهن، کلسیم است. ریزش مو را تا 10 برابر کاهش می دهد.

موهایتان را طوری درست کنین که پر پشت دیده شود.

برای تقویت مو می توانید موارد زیر را انجام دهید:

یک رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید. تغذیه بخش مهمی از بهبودی پس از زایمان است. خوردن انواع میوه ها، سبزیجات و پروتئین های سالم به بدن کمک می کند تا مواد مغذی مورد نیاز خود را برای عملکرد و بهبودی دریافت کند.

در صورت لزوم با پزشک خود مشورت کنید و از مکمل های غذایی استفاده کنید.

استرس می تواند بر سلامت فرد تأثیر منفی بگذارد. به گفته مؤسسه ملی بهداشت ، استرس همچنین می تواند باعث ریزش مو شود. اگر در زندگی خود استرس زیادی دارید، سعی کنید با کمک گرفتن از تکنیک هایی مانند ورزش منظم، مدیتیشن، یوگا، سطح استرس را کاهش دهید.

نتیجه گیری:

داشتن موهای سالم برای همه مهم هست. در طول بارداری با رعایت مواردی می توانید سلامت موهایتان را حفظ کنید. شما می توانید به راحتی انواع محصولات مو را از شنل مارکت تهیه کنید.